reklama

 
banan webhosting

Drsný šok v jarní Vídni

:Hned dopředu pro jistotu říkám, že mě nikdo nezabil, ani se o to nepokusil. Onen šok v titulku neznamená, že by na dalších řádcích tekla krev - ale existují i překvapení, při kterých člověku neběhá mráz po zádech. Než se k nim ale dostanu, s dovolením se trochu vrátím do (blízké) historie.
 
Vídeň byla prvním místem za bývalou železnou oponou, kam se většina z nás mohla vypravit v prvních prosincových dnech roku 1989. Tehdy znamenala především obchody s cizokrajně vyhlížejícím zbožím (ostatně cizokrajně tehdy v Čechách působila např. i barevná televize značky Sony) a sem tam nějakou tu budovu dýchající naší společnou historií.
 
Když se do Vídně vydáte dnes, rozhodně vás v obchodech nebude čekat žádné překvapení. Spíše než na nákupy se asi vydáte prohlédnout si pamětihodnosti města. Projít ty nejznámější vám může trvat i méně než 2 hodiny. Gotický chrám Svatého Štěpána najdete na stejnojmenném náměstí v samém srdci města, poblíž je i zimní zámek císaře Hofburg, budova parlamentu nebo známá radnice. Všechny tyto stavby se nacházejí nedaleko sebe, s výjimkou první zmíněné budovy navíc všechny okolo tzv. Ringu, okružní třídy vedoucí okolo celého historického jádra města. Mimochodem - tato část města nese označení 1 - a k orientaci ve Vídni vám jistě pomůže, když budete vědět, že číslo čtvrti, ve které se právě nacházíte, předchází na štítcích s názvem ulice vždy jejímu jménu. Na štítku tedy není např. Singerstrasse, ale 1., Singerstrasse.
 
Pravda - nezmínili jsme ještě všechna známá místa, která na okruhu najdete (přidejme Státní operu a Burg theater) a vynechali jsme i řadu dalších míst, která bezesporu stojí za návštěvu (co třeba Hundertwasserhaus, dům plný barev, nepravidelných tvarů a stromů na střeše, nebo zábavní park Prater či zámek Schoenbrunn), ale přesto místo na jejich návštěvu možná vaše kroky zamíří někam úplně jinam. A to v mírném rozporu s již zmíněným tvrzením, že nákupy pro tentokrát asi vynecháme.
 
Zamířme totiž na trh Naschmarkt mezi Linke a Rechte Wienzeile. A nebudete litovat. Zjistíte totiž, že není tak úplně pravdivé ono tvrzení o stejném obsahu našich a rakouských obchodů. Tady nebudete zkoumat, jestli mají rajčata, ale vyberete si svůj oblíbený druh, koupíte si jeden z desítky druhů oliv plněných vším možným, mandlí počínaje a různými sýry konče, neodoláte před výběrem desítek druhů sýrů nebo nejrůznějšími druhy koláčků a dalších sladkostí, na které v Praze (a myslím, že ani v dalších českých městech) asi nenarazíte.
 
A pak na chvíli zavřete oči a představíte si naše trhy proložené levnou a většinou nekvalitní elektronikou a ve srovnání s tím, co je k mání na Naschmarktu, neuvěřitelně chudým výběrem ovoce, zeleniny i dalších pochutin. A to bude ten šok, který jsem slíbil v nadpisu.
 
(Petr Mandík)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz