reklama

 
banan webhosting

Tajemné divy světa

Je to náhoda, že se výška Cheopsovy pyramidy rovná takřka přesně jedné miliardtině vzdálenosti Země od Slunce? A to, že základna dělená dvojnásobkem její výšky udává Ludolfovo číslo 3,14? Jsou pyramidy skutečně starověkými náhrobky? I přesto, že se v nich nikdy nenašel žádný pohřbený?
 
: Možná, že jste se při otázkách, které zde byly položeny, trochu pousmáli. První dvě sugestivně klade Erich von Daeniken ve své knize Vzpomínky na budoucnost (opravdu za všechno mohou mimozemští návštěvníci Země?), další dvě si pokládají autoři knihy Divy světa, vydané v roce 1993 Knižním klubem. Dát na ně zcela spolehlivou odpověď je, zdá se, nemožné. Podobné otázky se ale lze klást i u dalších divů světa, které se nacházejí v dnešním Egyptě a Súdánu.
 
Pyramidy byly vybudovány před cca 4 500 tisícem let. Říká se, že panovník se musel snažit vládnout co nejdéle, aby dělníci stihli pyramidu postavit a náležitě vyzdobit. (Mimochodem - na stavbě největší, Cheopsovy pyramidy, údajně pracovalo 100 tisíc dělníků po dobu 20 let). Pokud zemřel dříve, než bylo dílo dokončeno, musely se jeho ostatky spokojit s nedodělkem. Dělníci totiž byli převeleni na další stavbu - stavbu pyramidy pro dalšího faraona. (Mimochodem - už výše zaznělo, že ve velkých pyramidách - na rozdíl od mastab - hrobů ve tvaru kvádrů v okolí - nebyly nalezeny žádné pozůstatky zemřelých. Pravděpodobně je ale tomu tak proto, že byly spolu s poklady, které je obklopovaly, ukradeny.)
 
O přibližně 700 let mladší než pyramidy je další div světa - chrámy v Karnaku. Nacházejí se poblíž Luxoru (na místě, kde kdysi ležely starobylé Théby) a spolu s Thébským městem mrtvých na západním břehu Nilu tvoří úžasný komplex hrobů a chrámů. Na samém jeho konci - na severozápadě - stojí i nenápadná hrobka vládce Tutanchamona. Vládl sice jen krátce, ale přesto je velmi dobře znám - jeho hrobka totiž jako jediná významnější odolala zlodějům. A tak v ní mohla být nalezena i známá zlatá Tutanchamonova maska.
 
Vydáte-li se podél Nilu dále na jih, do Súdánu, najdete u města Kabushiyah městečko Meroé a v něm 2 600 let staré pyramidy místních vládců, kteří se zřejmě nechali inspirovat svými egyptskými předchůdci. Ostatně - předpokládá se, že Meroé bylo hlavním městem oblasti, kterou v minulosti ovládali právě Egypťané. O jeho nových vládcích toho však víme jen velmi málo. Hlavně proto, že na rozdíl od egyptských hieroglyfů nebylo jejich písmo zatím rozluštěno.
 
(pen, dom, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz