reklama

 
banan webhosting

Poprvé kolem světa

"Jedli jsme staré suchary, které se nám rozpadaly v rukách. Páchly po trusu a měly, protože v nich před námi řádily už krysy. Jedli jsme i piliny a kožené součásti ráhen. Krysy byly vybranou lahůdkou - jedna za půl dukátu." Tak líčil zážitky z první cesty kolem světa jeden z námořníků.
 
Plavba začala v září 1519 a zúčastnila se jí pětice lodí. Velel jí Fernao Magalhaes. Po roce a dvou měsících se s ní ocitl v Tichém oceánu, poté co proplul okolo jižního cípu Jižní Ameriky. Cestou došlo k několika povstáním námořníků, která však Magalhaes krutě potlačil. Neměl ostatně jinou možnost.
 
Po takřka 100 dnech plavby lodě dorazily k ostrovu Guam, který je součástí Marian. Zde se posádky jakž takž zotavily a pokračovaly směrem k Filipínám, kde však byl Magalhaes při potyčce s místními obyvateli - ve které bránil jednu jejich skupinu - zabit.
 
Nakonec z celé flotily zbyly jen 2 lodě. Victoria, která se podél Afriky vrátila do Evropy, a Trinidad, která se vracela směrem na západ a do vlasti se z ní vrátilo jen několik námořníků.
 
(pen, dom)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz