reklama

 
banan webhosting

Nemocná perla

: Uganda bývá někdy díky svému živočišnému i rostlinnému bohatství označována za perlu Afriky. V těchto dnech odtud však přicházejí špatné zprávy. Horečka Eboly je známa 24 let, za tuto dobu zabila na 800 lidí a její výskyt v Ugandě nyní hrozí přerůst v epidemii. Jsou tu zavírány školy a zakazovány pohřby zemřelých za účasti jejich nejbližších.
 
Uganda pro našince působí velmi exoticky. Přesto zde turistický ruch není neznámou věcí. Do národního parku Bwindi jezdí zahraniční návštěvníci pozorovat vzácné horské gorily, na jihovýchodě země lze pozorovat nádherné přírodní scenérie okolo Viktoriina jezera, které je největším africkým rezervoárem sladké vody. Za vidění prý stojí i hroby Kasubi nedaleko hlavního města Kampali. Teď ovšem zřejmě není ten správný čas obdivovat krásy země.
 
Na severu řádí virus Ebola a podle dostupných údajů si vyžádal již takřka 40 lidských obětí. Podle některých informací byl jeho výskyt nyní v Ugandě zaznamenán poprvé, když se však tomuto problému budete věnovat blíže, zjistíte, že spoustu náznaků bylo možno postřehnout již dříve. Několikrát už totiž přišly zprávy, že v některých částech země byla zaznamenána choroba podobná horečce Eboly.
 
Virus Eboly se šíří tělesnými tekutinami, slinami, spermatem, ale třeba i potem nakažených osob. Vzhledem ke hrozící epidemii byly preventivně uzavřeny některé školy. Nebezpečí podle úřadů hrozí i při pochovávání zemřelých - na smutečních obřadech se schází velké množství lidí a rituály, které zde probíhají, jsou šíření viru nápomocny.
 
Existují spekulace, že Ebolu přinesli do země vojáci, kteří se vrátili z občanské války v Kongu. Stejně spekulativní je i tvrzení, že se choroba přenáší z některých druhů opic. Nic z toho se zatím nepotvrdilo.
 
Ebola se projevuje horečkou, bolestmi svalstva, hlavy a břicha, zvracením, průjmy, poruchami ledvin a posléze rozsáhlým vnitřním krvácením. Inkubační doba nemoci činí 2 dny až 3 týdny a postižený umírá během 14 dnů. Šance na uzdravení je jen cca třetinová. Od objevení této choroby v roce 1976 na ni podle údajů Světové zdravotnické organizace zemřelo na 800 lidí.
 
(pen, dom, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz