reklama

 
banan webhosting

Pochod napříč Austrálií

V polovině 19. století byla Austrálie tajemným neprozkoumaným světadílem - a tím si koledovala o objevitelské výpravy. O její první přechod z jihu na sever se zasloužil Robert Burke, dobrodruh, který se před tím živil jako voják, zlatokop a policista. Vyrazil v roce 1860 z Melbourne a ke konci téhož roku se dostal do posledního tehdy známého místa - Coopers Creek.
 
Na výpravu přispěla vláda kolonie Viktorie a město Melbourne, dohromady takřka 10 000 librami. Ani tak to ovšem osmičlenná výprava neměla jednoduché. Od Coopers Creeku vyrazila čtveřice dobrodruhů na sever a za necelé 2 měsíce dorazila k ústí Flindersovy řeky. Protože jim došla potrava, nedošli až k moři, ale obrátili se na cestu zpět.
 
Déšť, hlad, vyčerpání a kurděje způsobily, že se zpět do Coopers Creeku vrátila už jen trojice na smrt vyčerpaných mužů. Zde na ně však nečekaly bohaté zásoby, jak očekávali, ale takřka prázdný tábor - jen s několika základními potravinami. Zbytek výpravy je již totiž považoval za mrtvé. Nakonec jim byla naproti vyslána záchranná skupina, která však už našla jediného živého člena výpravy - Johna Kinga, kterému zachránili život domorodci.
 
(pen, dom)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz