reklama

 
banan webhosting

Neznámá Kanada

Když někdo prohlásí, že ""jede do Ameriky,"" většina z nás si patrně vybaví mrakodrapy, Disneylandy a další ""atrakce"" Spojených států amerických. A pokud upřesní na Severní Ameriku, pak už je to skoro jasné. Ale v Severní Americe je ještě jedna velká země, země, která má s USA mnohé společné - ale mnohé je tu také odlišné. Kanada. Země nedotčených lesů, jezer, ale také unikátní směsi různých kultur. Země, kde na 125krát větším území než je Česká republika žije jen 3krát tolik obyvatel.
 
Hlavním městem země je Ottawa, nejkrásnějším prý Vancouver. Nejteplejší počasí je tu (celkem pochopitelně) na jihu, na jihu země také žije takřka 90 % obyvatel země. A na jihu jsou také Niagarské vodopády - jedna z nejznámějších kanadských atrakcí, o kterou se ovšem Kanaďané dělí se Spojenými státy (nebo přesněji: na které je stejně krásný pohled z Kanady jako z USA).
 
Kanada je zemí řek, jezer a lesů. Nachází se tu 8 vegetačních zón - a ve většině z nich převažují lesy. Roste tu víc druhů stromů, než si budete schopni zapamatovat: několik druhů jedlí (mj. i jedle balzámová, z níž se získává tzv. kanaský balzám), cedr červený nebo javor - samozřejmě, javorový list má ostatně své místo i na kanadské vlajce - a další a další. Stejně bohatá je i zvířena, medvědem grizzlym počínaje, přes vlky, kojoty, medvědy hnědé, černé i polární až po losy a jeleny. A neopomeňme ani bohaté ptactvo. V Kanadě je takřka 40 národních parků a 130 národních historických parků.
 

 
Pohled zpět
 
Za objevitele Ameriky jsou obecně považováni Vikingové (okolo roku 1000 n. l.) a stejně obecné povědomí panuje i o tom, že objevili právě její severní část, tedy území dnešní Kanady. Před příchodem evropských dobyvatelů v 16. století zde žila řada eskymáckých a indiánských (nejvyspělejší byli Irokézové) kmenů s bohatou kulturou. Dnes žijí především v rezervacích.
 
V objevování území dnešního území Kanady hráli hlavní roli dva Francouzi, Jacques Cartier (1534) a Samuel de Champlain (počátkem 17. století). V roce 1605 bylo založeno první francouzské koloniální sídlo Port Royal. Rok 1663 zastihl Kanadu s již 3 000 francouzských osadníků a země se stala provincií Francie. Mimochodem - 17. století přineslo také řadu válek mezi francouzskými vojáky a Irokézy.
 
V roce 1763, po tzv. Sedmileté válce, předala Francie Kanadu Velké Británii. Po poslední válce mezi USA a Kanadou vyhlásila v roce 1867 Velká Británie takzvaný BNA Act (British North America Act - Akt o Britské Severní Americe), který se stal pro Kanadu ekvivalentem ústavy a definoval nadvládu Británie nad Kanadou - stala se jako první z britských kolonií dominiem. Od roku 1931 je Kanada dobrovolnou součástí britského impéria, Commonwealthu.
 
K dalším důležitým datům z historie země patří léta 1980 a 1995, kdy došlo k hlasování o samostatnosti frankofonní provincie Quebeck. Zatím vždy ve prospěch společného státu s Kanadou, ve druhém případě však už pouze s minimálním rozdílem hlasů pro a proti.
 

 
Kultura a spol.
 
Na současnou kanadskou společnost, na její každodenní život i kulturu, má kromě historie (Indiáni, Eskymáci, vláda Francouzů a Angličanů) vliv také přistěhovalectví - především příchod obyvatel z Karibiku, Asie a Indie po 2. světové válce.
 
V zemi jsou oficiálně dva úřední jazyky, francouzština a angličtina. Jedinou bilinguální provincií je však New Brunswick. V ostatních se mluví anglicky, v Quebecku francouzsky. Což ovšem není jediná odlišnost Quebecku. Francouzské vlivy se tu projevují i v kultuře, architektuře nebo v kuchyni (známé jsou např. masové koláče tourtières). A když už mluvíme o jídle (a pití) - v Kanadě je omezen nákup alkoholických nápojů na státní obchody, které jsou ovšem večer a o nedělích a svátcích zavřeny.
 

 
Jedeme do Kanady
 
Pokud jste milovníky teplého počasí, pak zamíříte nejspíš v létě do jižních oblastí Kanady (v červnu se tu průměrné denní teploty pohybují okolo 20 stupňů Celsia), máte-li raději chlad, pak vás patrně uspokojí dlouhé zimy v severnějších částech země (kde mohou být průměrné teploty např. v lednu až minus 18 stupňů Celsia).
 
Ve druhém případě možná nevynecháte Zimní karneval v Quebec City, který se koná v posledních dvou týdnech v únoru. K dalším významným akcím patří mezinárodní filmový festival v Torontu (září), Caravan, etnický festival v červnu v Torontu nebo Festival prvních obyvatel v srpnu ve Victorii (s tradičními řemesly, tanci a jízdami na válečných kanoích).
 
Turistická sezóna trvá od půlky června do půlky září - tehdy je tu nejvíce lidí a nejvyšší ceny. Jídlo v restauraci (nejlevnější) pořídíte tak od (po přepočtu) 200 Kč, velmi levné ubytování za 500 Kč na noc. Při vyšších nárocích částky násobte (obzvláště ubytování je poměrně drahé).
 

 
Kam se podívat
 
Začněme městy. Hlavní město Ottawa bylo založeno v roce 1826 (pod názvem Bytown), své nynější jméno nese od roku 1855. Nacházejí se zde 3 university (nejstarší je z roku 1848), za vidění stojí především historické jádro s vládními budovami.
 
Montreal se prý jmenuje podle Mont Royal - kopce, který se tyčí nad tímto ostrovním městem. Za vidění tu stojí Pointe-a-Calliere, muzeum archeologie a historie - a to nejen pro své sbírky, ale také dík své architektuře. Montreal je znám rovněž bohatým nočním životem.
 
Pokud dáváte přednost městům v ""americkém stylu"", pak je pro vás dobrou volbou Toronto, hlavní město provincie Ontario. Jde o nejvýznamnější hospodářské a finanční centrum celé země.
 
Ovšem za nejkrásnější kanadské město bývá označován Vancouver. Proč? Neopakovatelnou atmosféru mu dává hornatý terén, ve kterém se nachází i neuvěřitelná spousta mostů, ze kterých se můžete kochat krásou oceánu i města samotného. Najdete tu budovy ve viktoriánském stylu nebo nádherný Stanleyův park. A nechybějí ani písečné pláže nebo zoologická zahrada či akvárium.
 
Omrzí-li vás města, vydejte se do přírody. V Kanadě nemůžete litovat. Rocky Mountains, které jsou uzavřeny ve dvou národních parcích, Banffu na jihu a Jasperu na severu, nabízejí úžasné přírodní scenérie i neopakovatelnou kombinaci fauny a flóry. Velkou atrakcí je Morénové jezero (Morain Lake) v Banffu. Oba parky se pak dělí o známé ledové pole Columbia Icefield stvořené z asi 30 ledovců, jež je pozůstatkem poslední doby ledové.
 
Můžete se vydat také do prérií Alberty, Saskatchewanu a Manitoby, za bizony, do národního parku Riding Mountain, do klidnějších (protože méně navštěvovaných) hor Cariboo Mountains s desítkami nádherných vodopádů, ale třeba také do Muzea brambor ve městě O'Leary na ostrově Prince Edwarda. A můžete se vydat také na tisíce dalších míst - ostatně v každém turistickém informačním centru naleznete spoustu tipů.
 
Po Kanadě se doporučuje jezdit autobusem, což vyjde laciněji než vlak a dostanete se jím i tam, kam železnice nevede. A na závěr ještě přidejme jednu praktickou informaci k elektrické síti - napětí v zásuvkách 110/120 V, 60 Hz. Což vás ovšem, pokud se rozhodnete pro ryzí toulky přírodou bez civilizace, vlastně ani nemusí trápit...
 
(pen, zahr, dom)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz