reklama

 
banan webhosting

Amerika v kapse

K cestování neodmyslitelně patří knihy - ať už ty, které přinášejí cenné informace o cíli vaší cesty, nebo ty, které slouží pouze pro pobavení. Kniha Amerika v kapse Daniela Martinovského v sobě překvapivě spojuje obě výše zmíněné funkce.
 
: První, delší část knihy, se jmenuje ""Jedna kapsa plná"" a je plná autorových subjektivních zážitků z cesty po USA: Dočtete se tu například, že Američanky jsou zmalované, Američani tlustí a všichni společně lační zdravé stravy, kterou s nechutí snědí jen proto, aby si posléze mohli dát hamburger. Nechybějí ani autorovy zážitky z Disneylandu nebo vysvětlení základních pravidel amerického fotbalu.
 
""Plná kapsa"" má čtenáře především pobavit. Informace, které zde naleznete, jsou podávány s nadsázkou, autor snáší řadu argumentů na podporu svých názorů. Například v kapitole věnované reklamě naleznete detailní popis řady televizních reklam i s komentářem.
 
Druhá část knihy nese název ""A ta druhá vysypaná"" a právě zde autor přináší ony praktické rady zmiňované v úvodu. Nejprve vás autor bude přesvědčovat, že nejvhodnější pro dlouhodobější cestování (několik měsíců) po USA je koupit si tam auto, což vyjde levněji, než si ho půjčit (uváděna je např. cena za ojetý Ford Futura necelých 2 300 dolarů, plus pojištění a 40 dolarů za poznávací značku).
 
Nechybí ani přehled cen některého zboží nebo rady, jak se ubránit před medvědy. Věděli jste například, že v tzv. ""backcountry campu"" je nutno umístit veškeré věci, které by mohl medvěd vyčenichat, na 3metrovou tyč? A že tam nemáte spát ve věcech, ve kterých jste vařili a jedli? Autor také doporučuje nedivit se všemu typickým ""fakt jó?"", neboť to zní podobně jako ""fuck you"", což nejsou zrovna slova, kterými by člověk dával najevo slušné vychování.
 
Amerika v kapse určitě stojí za přečtení a to i přesto, že už je pár let stará. Nakladatelství Victoria Publishing ji vydalo před 5 lety. Zato ji ale zase koupíte (například v některém internetovém knihkupectví) za velmi příznivou ""výprodejovou"" cenu.
 
Petr Mandík

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz