reklama

 
banan webhosting

Ráj na zemi

Dnes vás zveme na ostrovy, kde takřka desetinu obyvatelstva tvoří míšenci Polynésanů a Evropanů. Na ostrovy, kde když se tančí, tak rozhodně nepřemýšlíte o tom, kterou nohu máte na začátku příštího taktu posunout kupředu. Na ostrovy, jejichž původní obyvatelé uctívali před příchodem Evropanů 71 různých bohů. Navštívíme společně Cookovy ostrovy.
 
:Cookovy ostrovy leží v jižním Pacifiku a jejich nejbližšími sousedy jsou na západě Americká Samoa a na východě Tahiti. Říkáme-li však nejbližšími, nemyslíme tím rozhodně, že jsou ""za rohem"" - na Tahiti i na Samou je to přibližně 1 500 kilometrů.
 
Patnáct ostrovů tvoří 2 skupiny, severní a jižní. Jejich vzdálenost je cca 1 000 kilometrů. Zatímco ostrovy na jihu jsou převážně vulkanického původu s hornatým povrchem, na severu leží takřka ploché korálové atoly. Největší z Cookových ostrovů leží v jižní skupině a jmenuje se Rarotonga - zabírá plochu 67 kilometrů čtverečních a jeho nejvyšší vrchol dosahuje až do 701 metrů nad mořem.
 

 
Co je tu k vidění
 
Vegetace na Rarotonze je velmi bohatá: pláže s bělostným pískem jsou lemovány kokosovými palmami, dále do vnitrozemí potkáte citrusové háje a pak už jen džungli s do nebe se tyčícími stromovými velikány, kapradinami a popínavými rostlinami. Pravým opakem jsou korálové ostrovy, jejichž půda není příliš výživná a proto tu rostou převážně jen kokosové palmy.
 
Zvířena Cookových ostrovů není nijak zvlášť pestrá. Kromě tzv. ""ovocných"" netopýrů jsou tu převážně dovezení vepříci, koně nebo psi, v horách můžete narazit na některé exotické představitele ptactva (Atiu nebo Mauke).
 
Hlavním městem Cookových ostrovů je Avarua ležící na Rarotonze. Jedná se o klidný přístav s atmosférou pohody. Centrem je tzv. dopravní okruh (traffic circle) a ""7 v jednom"" - ne, to není reklama - jde o 7 kokosových palem, které rostou v kruhu a pověst praví, že vyrostly z jednoho semínka. Dobu misionářů připomínají v Avarue Papeihův kámen (Papeiha Stone) a kostel CICC (Cook Islands Christian Church) z roku 1853.
 
Ostrov Rarotonga obkružuje silnice, podél níž naleznete většinu hlavních atrakcí. Jedná se např. o první vesnici vybudovanou misionáři Arorangi, kde je kostel CICC z roku 1849 - zde je pochován Papeiha, první křesťanský kazatel Cookových ostrovů. Nedaleko je skanzen, kde se dozvíte mnohé o zdejší kultuře včetně předvedení místní rukodělné výroby, tanců apod. Blízko jižního pobřeží je Wingmoorův vodopád, jehož vody padají do přírodního plaveckého bazénu.
 
Na ostrově Aitutaki stojí za pozornost trojúhelníková laguna a několik posvátných míst z doby před příchodem misionářů. Centrem Aitutaki je vesnička Arutanga s nejstarším kostelem na Cookových ostrovech - z roku 1828.
 

 
Ohlédnutí
 
Ostrovy jsou podle posledních poznatků obydleny teprve okolo 2,5 tisíce let. Prvním Evropanem, který je zaznamenal, byl v roce 1595 španělský objevitel Alvaro de Mendana. Blíže je však prozkoumal až o více než 150 let později James Cook. Za objeviteli přišli misionáři, kteří zde kromě náboženství rozšířili i řadu nakažlivých chorob, proti kterým místní obyvatelstvo nemělo protilátky. Množství původních obyvatel se tak jen během prvních 20 let náboženské osvěty scvrklo o dvě třetiny.
 
Cookovy ostrovy patřily Velké Británii, poté část z nich přešla pod správu Nového Zélandu, aby v jeho náručí nakonec v roce 1901 skončily všechny. Od roku 1965 mají vlastní vládu, zahraniční politika a obrana byly dále ponechány v rukou Nového Zélandu. Díky tomu jsou občané Cookových ostrovů současně rovněž občany Nového Zélandu. Země je od roku 1989 stabilní, v polovině 90. let však musela být vzhledem k omezení pomoci právě ze strany Nového Zélandu přijata poměrně drastická úsporná opatření, jejichž důsledkem byla masová emigrace na Nový Zéland a do Austrálie.
 

 
Ještě něco?
 
Obyvatelé Cookových ostrovů jsou prý lepší tanečníci než Tahiťané a to už je co říci! Jejich tance jsou prý také daleko více sexy. Přivézt si však odtud můžete nejen spoustu zážitků, ale výrobky zdejších řemeslníků - hlavně nástroj podobný sekyře s kamenným ostřím a vyřezávanou dřevěnou rukojetí nebo různé pásky či speciální pokrývky hlavy.
 
Jídlo se tu vaří především z kokosových ořechů a ryb, můžete si dát ovšem třeba i tzv. chlebový puding. Levné jídlo tu pořídíte po přepočtu za cca 150 Kč, ubytování od 350 Kč, pro střední kvalitu počítejte s dvojnásobkem. Pokud pojedete i mimo Rarotongu, doporučuje se směnit peníze zde, protože na ostatních ostrovech to může být problém. Raději než hotovost se pak doporučuje vzít s sebou cestovní šeky.
 
Na Cookových ostrovech se můžete oddávat kráse místních pláží, tanci, ale třeba také potápění nebo turistice. Cestovní ruch tvoří vedle zpracování ovoce jeden ze dvou z hlavních zdrojů bohatství ostrovů, takže se nemusíte obávat, že by se vám zde nedostalo dostatečné podpory, ať už se budete chtít podívat kamkoli. Mezi ostrovy létají malá letadla, pokud máte čas, můžete si rovněž počkat na loď.
 

 
Počasí, elektřina a spol.
 
Podnebí Cookových ostrovů je příjemné, nejvíce prší v nejteplejších měsících (od prosince do března), kdy je průměrná nejvyšší denní teplota 29 stupňů Celsia. Tehdy je též sezóna hurikánů, které však tyto ostrovy postihují velmi zřídka (zhruba pětkrát za 100 let). Nejchladněji je od června do září - průměrná maximální denní teplota je pak ""pouhých"" 25 stupňů.
 
Druhý týden v únoru se na ostrovech koná kulturní festival, kdy si tu můžete prohlédnout místní umění a produkty řemeslníků. Zajímavější pak ovšem pro většinu návštěvníků bude taneční festival - třetí týden v dubnu. Velké oslavy nezávislosti se pak konají 10 dní od posledního pátku před 4. srpnem - jejich součástí je řada kulturních akcí naplněných hudbou, tancem, sportem apod.
 
Oficiálním jazykem Cookových ostrovů je angličtina. Pokud tuto řeč neovládáte, nezoufejte - domluvíte se tu i maorsky :-). Způsobem vlády na ostrovech je parlamentní demokracie. Měnou je tu ""místní"" dolar nebo novozélandský dolar. A elektrické zásuvky disponují napětím 240 V, 50 Hz.
 
Nalákali jsme vás? Pak před cestou nezapomeňte podniknout i případná ""zdravotní opatření"". Na Cookových ostrovech hrozí dysenterie, hepatitida A a B, tyfus, meningokoková meningitida, cholera, malarie a tetanus. Jako vždy před cestou do některé exotické země je vhodné kontaktovat nejbližší hygienicko-epidemiologickou stanici, kde by vám měli poskytnout aktuální informace ohledně zdravotních rizik a nabídnout příslušná protiopatření.
 
A to už je vše. Vzhůru do ráje! (Mimochodem - řadu informací o Cookových ostrovech naleznete na adrese http://www.ck ).
 
(pen, dom, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz