reklama

 
banan webhosting

Za věčným ledem a sněhem

Mezi velkými průzkumníky a objeviteli je jméno Roalda Amundsena zlatě vytesáno na desku hned pod velký nápis Jižní pól. Tento muž, narozený v roce 1872, totiž vedl výpravu, která 14. prosince 1911 jako první dosáhla právě nejjižnějšího místa na Zemi. To však nebyl zdaleka jediný jeho přínos k objevům v polárních krajích.
 
Již v letech 1903-1906 se například plavil na lodi Gjoa Severozápadním průjezdem a určil přesnou polohu jižního magnetického pólu. Jeho nejslavnější výprava pak vyrazila 9. října 1911 z Velrybí zátoky a to s vědomím, že se nesmí nechat předstihnout "konkurencí" v podobě výpravy Roberta Scotta. Nakonec se to podařilo - o zklamání druhé, tragické výpravy, však jistě netřeba pochybovat.
 
V roce 1925 se Amundsen spolu s Lincoilnem Ellsworthem pokusil dostat na severní pól a to na dvou hydroplánech. Nakonec se dostali k pólu na vzdálenost 160 km - pak však museli přistát, přečerpat zbylé palivo do jednoho z hydroplánů a jím se vrátit. V roce 1926 přeletěl severní pól spolu s Umbertem Nobilem a dalšími 16 lidmi ve vzducholodi (velitelem výpravy byl právě Nobile).
 
Amundsen zemřel v roce 1928 při letecké nehodě. Kde jinde, než v ledovém kraji. Stalo se to při hledání pohřešovaného Umberta Nobileho a jeho posádky, která se vydala do Arktidy se vzducholodí Italia a ztroskotala.
 
(pen, dom)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz