reklama

 
banan webhosting

Bezstarostná dovolená

V okamžiku, kdy vyrážíte na cestu, se vám jistě honí hlavou řada otázek typu: Mám pas? Náhradní boty? Letenky? Pro skutečně bezstarostnou dovolenou ale potřebujete nejen pohodu na cestě, ale také jistotu, že se budete mít kam vrátit. Že váš byt (dům) zatím někdo nevykrade.
 
Základní bezpečnostní pravidla říkají, že je třeba pokud možno nešířit informace o plánovaném odjezdu a případně dům (byt) ponechat ve stavu, kdy je váš odjezd jen těžko rozpoznatelný (roztažené nebo napůl zatažené závěsy, v lepším případě i časovač, který automaticky zapíná a vypíná světla, rádio nebo televizi). Požádejte někoho spolehlivého, aby vybíral poštu z vaší schránky. Rozhodně nenechávejte na telefonním záznamníku vzkaz typu: "Do 20. srpna budeme všichni v zahraničí..."
 
Cenné věci uzamkněte do bezpečnostních schránek (nejlépe zabudovaných do zdi), větší obnosy peněz doma raději vůbec neuchovávejte. Pokud pořídíte fotodokumentaci vybavení bytu (což je samozřejmě vhodné především při delším pobytu v zahraničí) a opíšete výrobní čísla dražší elektroniky, budete mít výhodu při jednání s pojišťovnou.
 
Zcela samozřejmé by mělo být, že se nikde nechlubíte svými majetkovými poměry. Stejně samozřejmě byste neměli do bytu pouštět nikoho, o kom s jistotou nevíte, kým je. Žádné zástupce firem, podomní prodejce, pojišťováky a další, kteří by ve skutečnosti nemuseli být nikým jiným, než tipařem zlodějské party.
 
Statistiky Ministerstva vnitra ČR tvrdí, že takřka polovina zlodějů vniká do bytu či domu dveřmi, 37 % okny a ostatní balkonem, sklepem apod. Nejčastější doba krádeže je dopoledne a o víkendech. Z uvedeného vyplývá, že bezpečnostní dveře jsou investicí, která by se měla vyplatit. Nezapomeňte na jejich řádné zamčení. U nízkopoložených oken je vhodné polepit je bezpečnostní fólií - a samozřejmě je při odjezdu na dovolenou nenechat otevřená.
 
Riziko vykradení rodinného domku zvyšuje stav, kdy je objekt ukryt za vysokou zdí nebo neprostupnou zelení. Zloděj tak má spoustu klidu na svou práci. Zpravidla větší počet vchodových dveří (hlavní, sklep. garáž) zvyšuje nebezpečí, že některé z nich zapomenete zavřít, případně je vhodně nezabezpečíte.
 
(pen, MV ČR)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz