reklama

 
banan webhosting

Neklidná Asie

Dalších nejméně 77 civilistů zahynulo při sérii útoků v Indií kontrolované části Kašmíru. K útokům došlo v noci z úterý na středu. Pozorovatelé tuto noc označují za vůbec nejkrvavější za poslední léta sporu. Útoky mají podle všeho na svědomí militantní skupiny muslimských separatistů, usilujících o nezávislost Kašmíru.
 
K prvnímu útoku došlo v v Pahalgamu, kde byla zastřelena skupinka mnichů. Útok podle očitých svědků vyvolali muži oblečení v uniformách kašmírské policie. Další útoky byly zaznamenány ve vesnicích Pogal (zde zůstalo minimálně 12 mrtvých), Kalaroos, Mir Bazar, a Achchabal.
 
Představitelé Indie označují za viníka Pákistán, který podle nich muslimské separatisty podporuje. Konkrétním viníkem je pak podle nich UMC (United Jihad Council). Muhammad Usman, šéf UMC, tvrdí, že jeho organizace je z útoků proti civilistům obviňována neprávem. UMC prý útočí pouze na vojenské cíle.
 
Indie kontroluje dvě třetiny Kašmíru, Pákistán zbylou část. Během 11 let válek zahynulo v bojích o území, na něž si činí nárok obě strany, na 30 tisíc lidí. Útoky přicházejí v době, kdy se Indie připravuje k mírovým jednáním o otázce Kašmíru.
 
(pen, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz