reklama

 
banan webhosting

Sahara krásná známá i neznámá

Michael Palin už obeplul při svých dlouhých cestách celý svět, od severního pólu k jižnímu, plavil se kolem břehů všech zemí Tichého oceánu, ale snad největší výzvou pro něj byla cesta zatím poslední, při níž překonal nezměrnou a nelítostnou saharskou poušť. Není to rozhodně nic snadného a Palinovy nové zkušenosti se nedají srovnat s ničím, čím už do té doby prošel.
Jak se cesta odvíjí, Sahara odkrývá nikoli prázdnotu nekonečných písečných dun, ale bohatou a rozmanitou směsici kultur a krajin spolu s dlouhými dějinami civilizace, obchodu, řemesel a dobývání, jež se klene od dob starověkých Egypťanů až k dnešním ropou oplývajícím islámským republikám.
Jeho dobrodružství začínalo i končilo na kdysi stabilním, dnes však nejistém území Velké Británie Gibraltaru. Palin přeplul přes Gibraltarský průliv a jeho první zastávkou byl Fés a Marrákeš, odkud se vydal napříč mohutným pohořím Atlas. Několik dní strávil v kamenitých nepřátelských pustinách západního Alžírska v jednom z uprchlických táborů Saharawijů, národa žijícího v mnohaletém vyhnanství. Zotavil se z přemíry pokrmů z velbloudího masa a zamířil na jih, do Mauritánie, kde zakusil cestu nejdelším vlakem světa, objevil posvátné město napůl zaváté pískem a jeho cesta se zkřížila i s rallye Paříž–Dakar. Do Dakaru přijel o několik dní později než účastníci závodu a okusil vyčerpávající noční život tohoto města.
Z Dakaru vyrazil po železnici do samého srdce Mali, domova úžasné hudby, k největší hliněné stavbě na Zemi a k mohutnému Nigeru, po němž se doplavil až k legendárnímu městu Timbuktu. Putoval i pěšky s kočovnými pastevci a na velbloudu Tuaregů se vezl přes Nigerskou republiku, zdolal pohoří Ahaggar a odletěl k alžírským ropným polím. Pak se vydal na průzkum Libye plukovníka Kaddáfího a ohromujících ruin starověkého Tunisu, mezi nimiž se natáčel film Život Briana a kde byl samotný Palin coby Brian ukřižován.
Zaujalo-li vás toto téma, pak může být kniha Sahara nakladatelství Jota tím pravým pro vás.

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz