reklama

 
banan webhosting

Kilauea: Tak to je teda Havaj

Velký ostrov (Big Island) je největším z havajských ostrovů. Někdy se mu také proto říká prostě jen ostrov Havaj. To by ale samo osobě nebylo příliš zajímavé. Co by však určitě mělo přitáhnout vaši pozornost, je fakt, že se zde nachází jeden z nejaktivnějších světových vulkánů - sopka Kilauea. A díky ní se ostrov stále zvětšuje.
Na Velkém ostrově s rozlohou téměř 10,5 tisíc kilometrů čtverečních žije asi 160 tisíc obyvatel. Hlavním městem ostrova je Hilo, k dalším významnějším městům patří Kalaoa a Holuaoa.
Po úbočí sopky Kilauea stále teče proud lávy do moře - a končí v syčícím moři. To vše přitom můžete snadno spatřit na vlastní oči - po ztuhlé lávě dojít až téměř k místu, kde se TO děje a pozorovat úžasný přírodní úkaz. I to je zřejmě jedním z mnoha důvodů, proč je Národní park Vulkány (Volcanoes National Park) zdejší atrakcí číslo jedna.
Ale nejde jenom o sopku. Na ostrově se setkáte s jedenácti odlišnými klimatickými zónami světa (ze 13 možných), od bujných deštných pralesů po suché pouště. Nechybějí sněhem pokryté vrcholky hor (mimochodem, kromě Kulauey se tu nacházejí ještě další dva mohutné vulkány - Mauna Loa a Mauna Kea s výškou přes 4 tisíce metrů) ani černé pláže.
Kromě přírody tu můžete narazit na starověké chrámy i na památky související s prvním vyloděním evropských misionářů. Dodejme, že Velký ostrov je částí státu Havaj, který je 50. státem Spojených států amerických.
Pokud chcete Big Island spatřit na vlastní oči, vřele doporučujeme (kromě osobní návštěvy, samozřejmě) i pohled na stránky http://www.bigislandtv.com/. Jak už jejich název napovídá, čekají tu na vás zajímavé záběry z ostrova.

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz