reklama

 
banan webhosting

Káhira – město jedné tváře, ale mnoha podob

Každá země má spoustu nádherných zákoutí, která stojí za shlédnutí. Některá musíme hledat, abychom je viděli nebo udělali ten nejkrásnější snímek z cest. Jiná však jsou viditelná a tak známá, že je zkrátka nelze přehlédnout. A tak je to i se sedmým divem světa. Cestovat do Egypta a nevidět Káhiru se slavnými pyramidami je jako navštívit Prahu a neprojít se po Karlovu mostu.
Káhira je desetimilionové město se všemi vymoženostmi moderní doby. Je to město špinavé a věčně nedostavěné, to proto, aby káhiřané nemuseli platit daň z nehnutelnosti. Ale i tak je to město magické, tajuplné, plné šťastných lidí a aut české výroby. Co však láká obdivovatele historie i obyčejné turisty jsou pyramidy v Gíze.
Gíza se rozkládá na západním břehu Nilu. Tuto oblast si vybrali před 4,5tisíci lety jako místo svého posledního odpočinku nejen faraónové, ale také vysocí úředníci.
Nejproslulejší a nejúchvatnější v Gíze jsou tři velké pyramidy a největší socha světa – Sfinga, představujícího lva s lidskou hlavou. Měří neuvěřitelných 60m a na výšku má takřka 21m.
Pohled na pyramidy je úchvatný a fascinující. Při pomyšlení, že 2300000 kamenných vápencových bloků bylo použito na stavbu té největší pyramidy bere dech. Káhiřané myslí na návštěvníky velice dobře, nemusíte chodit od jedné pyramidy ke druhé. Pohodlně se okolo nich provezete v autobuse. A že parkoviště vytvořili mezi nimi, asi nikoho netrápí. Co také patří k pyramidám, jsou obchodníci. Prodavači „zaručeně“ pravých papyrových obrázků číhají za každou malou i velkou pyramidou. A věřte, že jakmile projevíte alespoň trochu zájem, tihle obchodníci vědí, jak z našich kapes vytáhnout nějaký ten dolar.
Pokud chcete vidět všechny archeologické nálezy včetně mumií, zajděte si do muzea. Tutanchmonův „zlatý poklad“ nadchne každého. Je nádherný, snad proto, že je zlatý.
Jinak je expozice muzea dost chaoticky uspořádaná, po chvíli nebudete vědět, kterou místnost jste při prohlídce již zhlédli. Pohled laického návštěvníka je trochu rozporuplný, co potom musí říkat odborník.
Mnohá torza soch jsou vyplněna hmotou, která je na pohled tak novodobá. Objemné sochy dost necitelně vztyčili do vzpřímené polohy velkými hřeby do stěn muzea.
Trhy – súky patří neodmyslitelně k celému arabskému světu. Smlouvání je rituál a patří i k Egyptu. Kdo jednou okusil na vlastní kůži usmlouvat suvenýr za minimální cenu, ten kouzlu volných cen propadne.
Pak se lehce může stát, že se při cestě domů budete, tak jako já, dohadovat na ruzyňském letišti s taxikářem o ceně.
Ivana Maráková

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz