reklama

 
banan webhosting

Finské výlety

Tentokrát pro vás máme několik tipů na návštěvu zajímavých míst ve Finsku. Pokud tedy máte cestu do této krásné země, určitě se začtěte do následujících řádků, psaných autorkou, která do Finska zamířila na delší dobu na studijní pobyt.

Ostrov Suomenlinna (Helsinki)
V neděli jsme se probudili do překvapivě krásného počasí a rozhodli jsme se vyrazit na ostrov Suomenlinna v blízkosti Helsinek. Tento ostrov je námořní obrannou pevností rozkládající se na osmi dodnes obydlených ostrovech. Suomenlinna tvoří předměstí Helsinek.
Hlavní atrakcí jsou zbytky vojenské pevnosti z poloviny 18. století. Ve své době byla na ostrově největší vojenská loděnice a přístav světa. Od roku 1991 je pevnost součástí světového dědictví UNESCO.
V renovovaných budovách opevnění a kasáren žije dnes cca 850 lidí. Dopravu mezi ostrovem a centrem Helsinek zajišťuje trajekt místní MHD. Vyjíždí každou půl hodiny a cesta trvá asi 15 minut.
Počasí je na ostrově obvykle chladnější než v nedalekých Helsinkách. Přestože svítilo sluníčko, byla pekelná zima a foukal studený vítr.
Více fotek najdete na: http://picasaweb.google.com/ananasovci/Suomenlinna.
Informace o ostrově (v angličtině): http://www.suomenlinna.fi.
Blog ze studijního pobytu ve Finsku: http://ananasovci.blogspot.com.

Výlet do národního parku Nuuksio
Dnes odpoledne jsme se vydali do národního parku Nuuksio, který leží nedaleko Helsinek.
Jelikož jsme neměli k dispozici auto, rozhodli jsme se jet autobusem místní MHD. Cestování místní hromadnou dopravou je vždy takové malé dobrodružství. Všechny zastávky jsou na znamení, v autobuse se nehlásí ani nepíší. Na mapě nejsou uvedena jejich jména. Cestu je proto potřeba dobře naplánovat a průběžně sledovat názvy autobusových zastávek. V některých autobus zastaví, ale pokud nikdo nechce vystoupit či nastoupit, tak je mine v plné rychlosti.
První část cesty byla obydlenou oblastí. Autobus tudíž téměř pořád zastavoval. S orientací nebyl problém. Ale druhá část vedla méně osídlenou částí regionu Helsinki. V této části cesty byly zastávky na silnici označeny pouze žlutou značkou a nebyl uveden jejich název. Vytištěný seznam zastávek byl naprosto k ničemu. Přestože jsem se pokusila naznačit řidiči, ve které zastávce bychom rádi vystoupili, tak nás na ni neupozornil. Samozřejmě jsme přejeli. Když jsme minuli směrovku do národního parku, rozhodli jsme se vystoupit na nejbližší zastávce a vrátit se zpět. Naštěstí to nebylo moc daleko.
Do parku mířilo jedno auto za druhým a po pár metrech jsme dorazili na rozlehlé parkoviště. Odtud se vydávali návštěvníci na procházky po parku. Zpočátku byla okolo nás spousta lidí, ale čím více jsme se nořili do lesa, tím méně lidí jsme potkávali.
Národní park Nuuksio je plný lesů, jezer a skal. Chodí se po značených cestách. Na vyznačených místech je možné i kempovat nebo dokonce rozdělávat oheň.
Některé cesty vedou po prknech, zřejmě proto, aby se chránil porost a aby bylo možné chodit i přes mokřejší úseky. Prkna skrývají ale jednu velkou zradu - velmi kloužou :-). Na stromech jsou všude lišejníky.
Les má trochu jiný charakter než lesy v Čechách. Je divočejší. Procházka po lese je prakticky možná jen po cestách, mimo ně jsou často vidět popadané stromy nebo špatně přístupné skály.
Více fotek najdete na: http://picasaweb.google.com/ananasovci/NRodnParkNuuksio.
Blog ze studijního pobytu ve Finsku: http://ananasovci.blogspot.com.

Kristýna Tučková

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz